Jak złożyć PIT po czasie oraz uniknąć kary?

Z początkiem maja upłynął czas składania deklaracji rocznych PIT. Kto się z tym spóźni, podlega grzywnie za wykroczenie podatkowe.


Kary możesz jednak uniknąć.


Praca przy komputerze
Bloger: Kevin Jarrett
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Zobacz również

Przygotowywanie zeznania podatkowego za rok 2016 - niemiły obowiązek tuż, tuż?

segregator
Bloger: Dominic Zaidan
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Z roku na rok każdy musi borykać się z problemem związanym z odprowadzeniem PIT-ów ze swoich przychodów pieniężnych. Obecnie jednak istnieje możliwość rozliczenia się z fiskusem online – szybko, prosto oraz bez żadnych dodatkowych kosztów.


Od kilku lat polscy podatnicy mogą rozliczyć podatki za pomocą właściwych programów wirtualnych.


Nawet jeżeli spóźniliśmy się jedynie o parę dni z deklaracją PIT, powinniśmy jak najprędzej wywiązać się z tego obowiązku. Mimo iż zeznanie dostarczone po terminie jest ważne, a urząd skarbowy nie ma prawa odmówić jego przyjęcia, podatnik musi się liczyć z konsekwencjami karnymi . Wysokość kary nakładanej przez urzędy zależy od tego, czy jest to wykroczenie, czy też przestępstwo karne skarbowe. Natomiast to, czy podatnik popełnił wykroczenie, czy przestępstwo karne skarbowe zależy od tego, jak dużo będzie wynosiła niezapłacona kwota podatku. Jeżeli suma nie przewyższy pięciokrotności najniższego uposażenia za pracę, jest to uchybienie, powyżej owej sumy – przestępstwo karno podatkowe.

Czy ta tematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeśli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę deklaracja vat  , która dotyczy omawianej kwestii, zatem na pewno też Cię zaintryguje.

Kara za przestępstwo wytyczana będzie już przez Sądy.


Prawo zapewnia jednakże możliwość uniknięcia kary za niepunktualne złożenie zeznania rocznego. Należy jak najszybciej poinformować urząd o niezłożonym przez nas o czasie zeznaniu skarbowym, zanim sam urząd zorientuje się, iż dokumentów od nas nie przyjął, a następnie wykorzystując darmowy program do rozliczania pit 2016 uiścić zaległy podatek. Podatnik jest w stanie zagwarantować sobie bezkarność przez złożenie tak zwanego czynnego żalu, a więc dokumentu informującego urząd skarbowy o popełnieniu czynu zabronionego.

Jeśli uważasz, że w tym tekście są ciekawe informacje, to przeczytaj też inne szerokie opracowanie przedstawianej problematyki. Tam także odnajdziesz interesujące tematy.

Podstawą skorzystania z czynnego żalu będzie uregulowanie należności podatkowych.


Podatek należy zapłacić w czasie wyznaczonym przez organ fiskalny, a dokładnie mówiąc, uiścić w całości określoną kwotę, uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.
2019/12/19, 07:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.