Czym są akcje i jakie modele akcji możemy współcześnie wypunktować?

Akcje to papiery wartościowe z dziedziny finansowej, jakie sumują w sobie prawa o charakterze niemajątkowym i majątkowym które wynikają z uczestnictwa akcjonariusza w spółce komandytowo - akcyjnej bądź również akcyjnej. Akcje muszą być pisemnym dokumentem, jaki mieści pewne praktyczne dane, takie jak na przykład nazwę firmy, jej siedzibę i adres, datę zarejestrowania spółki, oznaczenie sądu rejestrowego, datę wystawienia akcji i wiele innych.

Inwestycje, papiery wartościowe
Bloger: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu
Wszystkie te dane są niesłychanie ważne i z pewnością nie może ich zabraknąć w tym dokumencie. Akcje zdołają okazać się bez znaczenia, gdy nie uwzględniono w nich takich ustępów, jak na przykład oznaczenie (sprawdź piktogramy bhp) wartości nominalnej akcji, numer, rodzaj akcji, seria, podpis zarządu oraz niemało innych.

Zobacz również

Rynek pracy w Polsce

Biznesmen w pracy
Bloger: Kārlis Dambrāns
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Aktualny rynek pracy tak szybko ulega zmianom, że te profesje, na które jeszcze parę lat temu był popyt, dziś nie cieszą się już tak wielkim zainteresowaniem. Które więc zawody charakteryzuje dzisiaj największe powodzenie?


Dzisiaj zdołamy wyróżnić dwa rodzaje emisji akcji. Pierwsza z nich to emisja założycielska, a kolejna to emisja kolejna. W kodeksie spółek handlowcy wymieniono także różnorodne rodzaje akcji. Jedną z nich są akcje imienne, w jakich uprawomocnienia są przypisywane osobie prawnej czy fizycznej, jaka została określona w dokumencie. Dodatkowym typem są akcje na okaziciela, to znaczy, iż uprawnienia są przyznawane każdej osobie, jaka jest właścicielem tego dokumentu. Aktualnie możemy dodatkowo wyróżnić akcje gotówkowe, które są pokrywane w formie płatniczej, dodatkowo występują również akcje aportowe, jakie są pokryte pewnym wkładem pieniężnym oraz także akcje uprzywilejowane, jakie są akcjami imiennymi i mogą tyczyć się praw majątkowych czy również praw niemajątkowych. Dodatkowo możemy jeszcze wyróżnić akcje nieme, to znaczy, że akcjonariuszowi nie przysługuje żadne prawo do głosu, niemniej jednak właściciel takiej akcji jest uprzywilejowany co do wysokości dywidendy. Są dodatkowo akcje założycielskie, i także akcje do których pozostał przydzielany obowiązek powtarzających się zaświadczań niefinansowych.

Akcje są ofiarowane poprzez spółki akcyjne, niemniej jednak spółki te zdołają jeszcze publikować inne modele papierów wartościowych, takie jak na przykład świadectwa tymczasowe, świadectwa założycielskie a także świadectwa użytkowe.
2019/02/16, 07:46
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.