Jakiego rodzaju są różnice między umowami dotyczącymi kredytu oraz pożyczek?

Czy wiesz, że kredytu mógłby udzielić wyłącznie instytucja bankowa i robi to zazwyczaj nie tylko na uprzednio ustalony cel, na który przeznaczone będą środki pieniężne, ale również pobrać za tę czynność odsetki i prowizje? Ponadto pod rygorem bezskuteczności umowa kredytu powinna zostać zawarta pisemnie.
pożyczka


Te sprawy reguluje tak zwane prawo bankowe.


W odróżnieniu od kredytu, pożyczka może być udzielona przez jakąkolwiek osobę i w niemal dowolnej postaci, przykładowo na bazie aktu notarialnego. Zaciągający pożyczkę człowiek jest zobowiązany do oddania takiej samej kwoty pieniędzy albo rzeczy takiego samego typu. Sprawy związane z udzielaniem pożyczki określa kodeks cywilny. Wbrew ogólnej opinii nie jest ona tym samym co kredyt.

Jeśli uważasz, że wiadomości zawarte w tym materiale są interesujące, kliknij również ten link - to unikalna strona www (http://www.secretclient.com/kontakt/), na której odnajdziesz podobne tematy.

Następną różnicę stanowi przedmiot umowy: w przypadku kredytu może być nim wyłącznie ustalona suma pieniędzy, natomiast przedmiotem pożyczki mogłyby być tak pieniądze jak i wyznaczone w odniesieniu do typu przedmioty. Są nimi te, które można policzyć, ważyć czy mierzyć. Innymi słowami może to być przykładowo węgiel czy ropa naftowa.


Podobne pozornie nieznaczne różnice stanowi kwestia odpłatności umów. Ta dotycząca kredytu (zobacz pożyczki wrocław) jest zawsze umową płatną (za jej udzielanie bank pobiera zapłatę najczęściej w formie odsetek), z kolei bardziej znaczącą dowolność przedstawia umowa dotycząca tego typu świadczenia jak pożyczka.
Taka umowa może być zawarta zarówno odpłatnie (np. procent od pożyczki) jak i nieodpłatnie (ta forma jest zazwyczaj używana przez znane sobie osoby). Następną różnicą jest celowość - kredyt jest udzielany na zawarty w tyczącej się go umowie cel (np. zakup działki czy też pojazdu).
2020/06/11, 08:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.